02-Jul-2020 | १८ असार २०७७, बिहीबार

आफ्ना पूर्व सल्लाहकारको किताब प्रकाशन रोक्न माग गर्दै ट्रम्प अदालतमा

४ असार २०७७, बिहीबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


न्यूयोर्क

अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ट ट्रम्पले आफ्ना पूर्व राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार जोन बोल्टनको किताब प्रकाशन रोक्न माग गर्दै अदालतको ढोका ढक्ढक्याएका छन् । ट्रम्पका तर्फबाट महान्यायाधिवक्ता कार्यालयले वासिंटन डिसी जिल्ला अदालतमा मुद्दा दायर गरेको हो ।

बोल्टनले किताबमा बिना अनुमती गोप्य (क्लासिफाइड) सूचनाहरु राखेको ट्रम्प प्रशासनको आरोप छ । तर, ट्रम्पले सार्वजनिक रुपमा भने बोल्टनले किताबमा झुठो विवरण लेखेको दावी गरेका छन् । आलोचकहरुले भने ‘यदि झुठो विवरण उल्लेख गरेको भए क्लासिफाइड सूचनाको बहाना देखाएर किन प्रकाशनमा अवरोध गर्न खोजेको त’ भनि ट्रम्पलाई प्रतिप्रश्न गरेका छन् । वासिंटन पोष्ट सम्पादकीय बोर्डले ट्रम्पले स्वतन्त्र अभिव्यक्तिको हक माथि हस्तक्षेप गर्न खोजेको आरोप लगाएको छ ।

यस अघि संसदमा ट्रम्प विरुद्ध महाभियोग प्रस्ताव चल्दा बयान दिन अश्विकार गरेका बोल्टनले किताबमा गम्भिर घटनाहरु उजागर गरेका छन् । उनका अनुसार ट्रम्पले दोस्रो कार्यकालका लागि राष्ट्रपतिय चुनावमा सघाउन चीनियाँ समकक्षि सि जिनफिङलाई गुहार मागेका थिए । गत बर्ष जापानको ओसाकामा सम्पन्न जी २० को बैठकमा ट्रम्पले चीनले अमेरिकाबाट कृषिजन्य उत्पादनको आयात बृद्धि गरिदिए आफुलाई निर्वाचित हुन सहयोग पुग्ने भन्दै याचना गरेको बोल्टनको किताबमा उल्लेख छ । दुई राष्ट्रपतिबीचको एक्लाएक्लै भेटमा जिनफिङले कुराकानीको सुरुवात गर्दै ट्रम्प समक्ष अमेरिकामा चीन बिरोधी धारणाबारे गुनासो राखेका थिए । जवाफमा ट्रम्प डेमोक्र्याटहरुले चीन विरोधी धारणा बढाएको भन्दै आफ्ना प्रतिद्वन्दिप्रति क्रुद्ध भएको बोल्टनले उल्लेख गरेका छन् ।

त्यस लगत्तै ट्रम्पले चुनावी कुरा झिकेको र आफुलाई जिताउने आर्थिक सामर्त्य चीनसँग रहेको भन्दै ट्रम्पले भटमास र गहुँको आयात बढाइदिन अनुरोध गरेका थिए । ट्रम्पले जिनफिङसँग बोलेको शब्दनै आफुलाई ज्ञाँत भएपनि सरकारको (किताव) प्रकाशन पुर्वको समिक्षाका कारण त्यसो गर्न नसकेको बोल्टनले उल्लेख गरेका छन् । चीन मात्र नभइ रसिया, युक्रेन, उत्तर कोरिया लगायतका डिलमा ट्रम्पका कमजोरी बोल्टन आफ्नो किताब ‘द रुम ह्वेर इट ह्यापेन्ड’ मा खुलाएका छन् । उनको किताब आउँदो साता प्रकाशनको तयारी थियो । अब अदालतको आदेशले प्रकाशनलाई प्रभाव पार्न सक्नेछ । कानूनी जानकारहरु भने अदालतले किताब प्रशासनमा अवरोध नगर्ने नजिर रहेको बताइ रहेका छन् ।

(तस्वीरः ब्लुमबर्ग डट कम)

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार