06-Apr-2020 | २४ चैत्र २०७६, सोमबार

फ्रान्सका बिद्यालयमा विद्यार्थीलाई फोन चलाउन प्रतिबन्द

१३ श्रावण २०७६, सोमबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


फ्रान्समा अगष्ट ५ तारिख सोमबारदेखि देशभरका बिद्यालयहरुमा १५ बर्ष भन्दा कम उमेरका विद्यार्थीलाई फोन चलाउन प्रतिबन्द लगाईएको छ । फ्रेन्च राष्ट्रपति ईम्यानुअल म्याक्रोनको प्रतिबद्दतामा आधारित यो बन्देज सम्बन्धि नयाँ नियम गत जुलाईमा परित भएको थियो । गर्मी बिदापछि बिद्यालय फर्किने प्राथमिक र निम्नमाध्यामिक बिद्यालयका सम्पूर्ण विद्यार्थीहरुमा लागू हुने फोन प्रयोग सम्बन्धि यो नयाँ नियम राष्ट्रियस्तरमा नै लागू भएको हो । यो नियमपछि फ्रान्सका बिद्यालयहरुमा अध्यनरत १५ बर्ष मुनीका विद्यार्थीहरुले ट्याबलेट् र स्मार्टवाच समेत प्रयोग गर्न पाउने छैनन् । यद्यपी फ्रान्समा सन् २०१० देखि नै कक्षा चलिरहेको समयमा भने फोन प्रयोगमा बन्देज भएपनि यो नयाँ नियमले ब्रेक र लन्चको समयमा समेत प्रतिबन्धित गरेको हो । समाचार संस्था एपिका अनुसार विद्यार्थीले बिद्यालय हाता प्रबेस गर्ने बित्तिकै फोन अफ गरेर आफ्नै साथमा वा लकरमा राख्नु पर्ने छ ।  

विद्यार्थीहरु फोनमा अत्याधिक निर्भरहुने र पढाईमा ध्यान नदिने क्रम बढेपछि यो नियमलाई कडाईका साथ लागू गर्न लागिएको हो । यो नियम लागू भएपछि फ्रान्समा अध्ययनरत एक करोड २० लाख विद्यार्थीहरु अनुसासित हुने अपेक्षा समेत  गरिएको बिभिन्न समाचार एजेन्सीहरुले जनाएका छन् ।

एजेन्सी ।

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार