26-Jan-2020 | १२ माघ २०७६, आईतवार

नाई भन्न नसकेर

१२ आश्विन २०७६, आईतवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


विनोद रोका / न्यूर्योक

मेरा एकजना सेलिब्रेटी मित्र गायक छन् । उनीसँग एकताका मेरो बाक्लै भेटघाट हुन्थ्यो। कहिले उनको घरमा, कहिले पार्टी र कहिले अन्य कार्यक्रमहरुमा । भेटघाटमा हामी संगीत, साहित्य, राजनीति र हासपरिहासका प्रसंगहरु जोडथ्यौं । यसरी प्रसंगहरु जोडदा प्राय अरुलाई उडाएर मस्तसंग हाँस्थ्यौं । हामीले भेट्ने विभिन्न पार्टी र कार्यक्रममा प्राय हामीहरु नाई भन्न नसकेर नै गएका हुन्थ्यौैं । यसै मेसोमा उनले एकदिन मलाई एउटा घटना सुनाए। अनि हामी दुबै जना मस्तले हास्यौं । यो घटनामा कत्तिको सत्यता छ मलाई थाहा छैन। किनकि हाम्रो बानी के छ भने भएका कुरालाई अझ बढी मनोरन्जनात्मक बनाउनका लागि मरमसला थपी हाल्छौैं ।

मित्रको भनाई अनुसार उनको गाऊँमा राम्रो गाऊने कला भएकी एकजना युवती रहिछन् । मिठो स्वरका साथै उनीमा शुन्दरता पनि अब्बल दर्जाकै रहेछ। मित्रले ती युवतीलाई काठमाडौंमा लगेर उनको गलाको कला देखाऊने मौका जुराई दिने सोच बनाएछन। अनि युवतीका अभिभावकहरुसंग सहमती लिएर युवतीलाई काठमाण्डौ ल्याएछन् । र आफनो कलाको शिप देखाऊने ठाऊमा कामको व्यवस्था पनि मिलाई दिएछन् । केही समय पछि मित्रलाई उनका अरु साथीहरुले युवतीको चरित्रको बारेमा कुरा सुनाऊन थालेछन। सुरुमा मित्रले सोचेछन, उमेर हो ।एक युवतीले कुनै केटासंग उठबस गर्दा के को आपत्ती र ? एक्ली छ । कुनै केटासंग घरजम गरेर बसी भने आफुलाई पनि ढुक्क । केटीका अविभाबकले पनि चिन्ता लिनु पर्दैन, आदि । त्यसैले मित्रले केही प्रतिकृया जनाएनछ ।

मित्रले फेरी कुरा थप्दै गए। ऊनलाई अब त साथीहरुले ती युवती धेरै केटासंग सम्बन्ध राख्दै हिडने गरेको कुरा सुनाऊन थालेछन। अनि मित्रलाई रिस उठेछ । आफ्नी गाऊकी चेली । यसरी धेरै केटाहरुसंग सम्वन्ध राख्दै हिडेको सुन्दा उनलाई नै लाज लाग्न थालेछ। र मित्रले एकदिन बोलाएर ती केटीलाई भनेछन । तँ फटाई । जोसंग पनि यसरी सम्बन्ध राख्दै हिडन लाज लाग्दैन ? सम्बन्धै राख्ने र हिडने भए एऊटासंग राख्नु । घरजम गर्नु। यो तैले कस्तो गाईजात्रा देखाएकी ? कहिले कोसंग ? कहिले कोसंग ? सुन्दा सुन्दा मलाई नै लाज लागीसक्यौ । मित्रले गाली गरेपछि, युवतीले रुदै भनिछन् । मरिजाऊ काजी मैले नाई भन्न नसकेर मात्रै त्यसो गरेकी हुँ ! काजी, म त्यस्ती मान्छे कहा हुँ र ? अनि ती युवतीको भनाई सम्झेर हामी मस्तले हास्यौं । मानौ हामीले नाई भन्न नसकेर गरेका व्यवहारको पात्र पनि ती युवती नै हुन् ।

मित्र र मेरो कार्यक्रमहरुमा भेट हुँदा त्यही युवतीको घटना स्मरण गर्थ्यौं । कहिले मित्रले र कहिले मैले भन्थे “नाई भन्न नसकेर…”। अनि हामी हाँस्न थाल्दथ्यौं । अरु साथीहरु हाम्रो नाई भन्न नसकेर… वाक्य पछि निस्कीएको हाँसो देखेर छक्क पर्दथे। किनकि यो वाक्यले नै यसरी हाँस्नुपर्ने प्रसंग कसरी आयो उनीहरुलाई थाहा हुदैनथ्यो ।

मैले पनि धेरै पटक मित्रले सुनाएको यो प्रसंग अरुलाई सुनाएर मनोरञ्जन गराएको छु । मैले ज-जस्लाई यो प्रसंग सुनाए उनीहरुसंग अहिले पनि नाई भन्न नसकेर… वाक्य निकाल्दा खेरी ती युवतीसंग जोडिएको एउटा घटनाको श्रृंखला याद आउँछ । यो प्रसंग मैले मित्रबाट सुनेको पनि दशकौं भै सक्यो । म सधैभरी ती युवतीको चरित्रको कमजोरीको बारेमा सोचेर हाँस्दथे । अनि मनमनै मन्थे कस्ती गवार केटी रहिछ । कँही नाई भन्न नसकेर पनि धेरै केटासंग सम्वन्ध राखिन्छ र ? यदि आफुलाई सम्वन्ध राख्ने ईच्छा छैन भने अरुले जर्बजस्ती गरेर हुने कुरा हो र ? यो त एउटा बहाना मात्रै हो, आफ्नो दोष लुकाऊने।

आजकाल भने म आफै हाँस्नु न रुनुको अवस्थामा छु। म गवारमा गनिन्न । ठुला डिग्री लिएर वकिल भएको हुँदा विद्धानको उपाधि समाज र न्यायालायले दिएको छ। संसारको राजधानी मानिने न्युर्योक शहरमा बसोबास छ। अनि यहाँ बस्ने धेरैजना आफू जस्तै साथीहरुसँग उठबस छ । पार्टी र विविध कार्यक्रमहरुमा प्राय तिनै साथीहरुसंग भेट भै रहन्छ । जानु भन्दा अगाडि वा कार्यक्रममा पुगेपछि कुराकानी हुन्छ। साथीहरु भन्छन, नाई भन्न नसकेर मात्रै आएको । एकैछिन बसेर गै हाल्छु…। यसरी नाई भन्न नसकेर गएकोे । नाई भन्न नसकेर दिएको । नाई भन्न नसकेर खेलेको । नाई भन्न नसकेर खाएको । अनि नाई भन्न नसकेर गरेका अनगिन्ती कर्महरु छन् । म र म जस्ता साथीहरुले गरेका यी कर्महरु ती गवार केटीले नाई भन्न नसकेर धेरै केटाहरुसंग राखेको सम्बन्ध वा कर्ममा त्यति फरक परेको जस्तो मलाई लाग्दैन। र म र मजस्ता अगवार, विद्धान, र शहरिया संस्कारीहरुले नाई भन्न नसकेर गरेका कर्महरु भने पानी माथिको ओभानो भएका छन। अनि बदनाम हुने चाँहि ती बिचरी गवार युवती भईन् ।

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार