Epapers :

21-Sep-2019 | ४ आश्विन २०७६, शनिबार

दिनहुँ २५ कप भन्दा धेरै कफी पिए हृदयघात नहुने

२१ जेष्ठ २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


न्युयोर्क । चर्चित पेय पदार्थ कफी कतिपय मानिसका लागि उठ्ने बित्तिकै नभई हुदैन । कफी पिउने बानी भैसके पछि पिउन पाएन भने कतिपयलाई टाउको दुख्ने गरेको गुनासो पनि सुन्ने गरिन्छ । धेरै कफी पियो भने राम्रोसंग निन्द्रा लाग्दैन भन्ने गरेको पनि सुनिन्छ । कफीका राम्रा र नराम्रा पक्षहरु धेरै होलान् तर कफी सम्बन्धि नौलो र रोचक जानकारी भर्खरै पत्ता लागेको छ । बेलायतस्थित कुईन म्यारी युनिभर्सिटिले गरेको कफी सम्बन्धि एक अनुसन्धानबाट अत्याधिक कफी पिउने मानिसहरुलाई मुटू सम्बन्धि रोग नलाग्ने कुरा पत्ता लागेको छ । कुईन म्यारी विलियम हार्भे रिसर्च इन्स्टिचुटका प्रोफेसर स्टेफेन पिटर्सनको नेतृत्वमा गरिएको अनुसन्धानबाट दिनमा २५ कप कफी पिउने मानिसलाई मुटू सम्बन्धि रोग नलाग्ने देखाएको हो । उक्त अनुसन्धानबाट प्राप्त रिपोर्टलाई जुन ३ तारिकका दिन म्यानचेस्टरस्थित कार्डो भस्कुलर सोसाईटीको एक सम्मेलनमा सार्बजनिक गरिएको थियो । अनुसन्धानमा कुल ८ हजार मानिसहरुलाई ३ समूहमा बिभाजन गरिएको थियो ।

दिनमा एक कप भन्दा कम कफी पिउने , दिनमा एक देखि ३ कप सम्म कफी पिउने र दिनमा दिनमा ३ कप भन्दा धेरै कफी पिउनेहरुलाई ३ समुहमा बिभाजन गरिएको थियो भने दैनिक २५ कप भन्दा धेरै कफी पिउनेलाई छुट्टै अनुसन्धान गरिएको थियो । अनुसन्धानबाट धेरै कफी पिउने मानिसको मुटुको धमनी कडा नभएको र कम कफी पिउनेहरुको धमनी कडा देखिएको अनुसन्धान पछि गरिएको एम आर आईबाट देखिएको बताईएको छ । मुटुको धमनी कडा भएमा हृदयघातको सम्भावना रहन्छ ।अनुसन्धान ब्रिटिस कार्डियो भस्कुलर सोसाईटीले प्रायोजन गरेको थियो ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार