06-Jun-2020 | २४ जेष्ठ २०७७, शनिबार

‘सम्भोग सिरम’ पद्धती लागु गरे कोरोना निको हुन्छ : डा. अर्टुरो

१ चैत्र २०७६, शनिबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


न्युयोर्क/अमेरिका
कोरोना भाईरसको प्रकोपले संसारभर त्रास फैलाईरहँदा अमेरिकाको बाल्टिमोर स्थित जोन हप्किन्स युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरुले कोरोनाको उपचारमा नयाँ आशा ब्यक्त गरेका छन् । विश्वभर ५ हजार ८ सय ८८ को ज्यान लिइसकेको र ८० हजार मानिस मृत्युसँग पौठाजोरी खेल्न वाध्य पारेको कोरोना संक्रमणको उपचारमा सताप्दी पहिला प्रयोग गरिएको उपचार बिधी अपनाउदा बिरामीलाई बचाउन सकिने बिचार ब्यक्त गरेका छन् । कोरोना संक्रमणको बिरुद्ध कुनै पनि भ्याक्सिन र एन्टि भाइरल औषधी नबनेको अवस्थामा ‘सम्भोग सिरम’ पद्धती लागु गरे रोग निको हुने बताएका छन् ।
सम्भोग सिरम पद्धती भनेको कोरोना संक्रमणबाट उन्मुक्ती पाएका बिरामीको रगत नयाँ बिरामीको शरीरमा राखेर उपचार गर्दा रोग निको हुने बिचार जोन हप्किन्स युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ता चिकित्सक डा अर्टुरो कासाडेभलले बताएका हुन् ।
डाक्टर अर्टुरोले कोरोना संक्रमणबाट पूर्णरुपमा निको भएका बिरामीको रगतलाई एन्टिबडीको रुपमा प्रयोग गरेर उपचार गर्दा बिरामी निको हुने कुरा बताएका हुन् । संन् १९१८ को स्प्यानिस फ्लुको महामारी होस् वा दादुरा पोलियो जस्ता महामारीको समयमा त्यस्ता प्राण घातक रोगको उपचारको लागि कुनै औषधी थिएन तर त्यही रोग लागेर निको भएका बिरामीको शरीरको रगत झिकेर अरु बिरामीको उपचार गर्दा मृत्युदरमा ५० प्रतिशत कमी आएको इतिहास समेत डा अर्टुरोले कोरोनाको उपचारको बिषयमा भनेका छन् । सन् १९५० पछि यस्ता महामारीहरुको उपचारमा औषधी आए पछि यस्तो उपचार बिधी बन्द गरिएको समेत डा अर्टुरोले बताएका छन् ।
शुक्रबार प्रकाशित क्लिनिकल जर्नलमा डा अर्टुरोको साथमा डा लिजी एन प्रिरोफ्स्कीले कोरोना भाइरसको संक्रमणका कारण हुने कोभिड –१९ को उपचारमा अन्य बैकल्पिक औषधी नहुँदा सम्म निको भएका बिरामीको शरीरबाट रगत निकालेर नयाँ बिरामीको उपचार गर्ने प्राचिन बिधी नै सुरु गर्नु पर्ने बताएका छन् ।

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार