Epapers :

21-Sep-2019 | ४ आश्विन २०७६, शनिबार

‘लेडिज साँझ’मा रमाए महिला

२८ जेष्ठ २०७६, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


कल्पना घिमिरे ,न्युयोर्क
ब्यस्त दैनिकी, काम, थकान सबै बिर्सिएर नेपाली महिलाले ज्याक्सन हाइटमा ‘लेडिज साँझ’ मनाएका छन् । अमेरिकाको न्यूयोर्क र आसपासका नेपाली महिला शनिबार साँझ नाजगान र खानपानमा मात्रै मस्त थिएनन् आफु भित्र रहेको प्रतिभा र क्षमता देखाउने होडबाजीमा पनि ब्यस्त थिए । नेपाली लेडिज साँझ डट कमले उनीहरुलाई यो सबै गर्ने अवसर जुराइदिएको हो । बर्षमा एक दिन भएपनि महिलाले परिवार, बालबच्चा र काम सबै छोडेर रमाइलो गरुन भन्ने उदेश्यले लेडिज साँझ कार्यक्रम गरिदैँ आएको हो । महिलाको काँधमा जहिलेपनि दोहोरो तेहोरो जिम्मेवारी हुने गर्छ । त्यसमाथि पनि विदेशमा बस्ने महिलाको जीवन निकै संघर्षपूर्ण हुन्छ । बालबच्चा, परिवार, घरभित्र र बाहिरको कामले उनीहरु निकै ब्यस्त हुन्छन् । लेडिज साँझमा यी सबै बिर्सिएर एकदिन भएपनि स्वतन्त्र रमाउँदै आफु भित्र लुकेर रहेको प्रतिभा प्रदर्शन गर्ने, साथीभाईसंग कुरा गर्ने गर्छन् । बिदेशमा रहेका नेपाली महिलाको शसक्तीकरण र विकासमा कार्यक्रमले योगदान पु¥याउँदै आएको कार्यक्रम संयोजक मुना राईले जानकारी दिइन् ।
नेपाली लेडिज साँझ डट कमले आयोजना गरेको कार्यक्रममा महिलाहरुले निर्धक्क नाँचे । १८ वर्षका युवतीदेखि ४०÷५० वर्षका अधवैशे महिलाहरु एकै ठाउँमा जम्मा भएर रमाइलो गरेका थिए । गत वर्ष युवती र महिलाहरुलाई फेसन शो र ¥यापमा उतारिएको थियो । यस वर्ष भने नृत्य प्रस्तुत गर्दै बिभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइयो ।
दिनरात काममा खट्ने, पारिवारिक र बालबच्चाको जिम्मेवारीमै समय बिताउने हाम्रा दिदी बहिनीहरु एकैछिन सबैथोक बिर्सेर मेकअपले सजिसजाउ र राम्रा भएर कार्यक्रम हलमा पुगेका थिए ।
कार्यक्रममा १८ वर्ष भन्दा माथिका महिलाको मात्रै उपस्थिति थियो । कार्यक्रम हलभित्र क्यामरा मेन, टेक्निसियन, डिजे र होटलका केही स्टाफ मात्र पुरुष थिए । अन्य पुरुष र बालबालिकालाई कार्यक्रम हल भित्र छिर्न अनुमति थिएन । कुनै जाती, वर्ग क्षेत्र, राजनीतिक दल, ठूलो सानो केही नहेरी सबै महिला समान हुन् भन्ने उदेश्यले कार्यक्रम सञ्चालन गरिदँै आएको आयोजकले जनाएको छ ।
सन् २०१२ देखि महिलाहरु सहभागी गराएर कार्यक्रम गर्न सुरु गरिएको हो । कार्यक्रमबाट उठेको रकमको मुनाफाबाट नेपालको बिभिन्न ठाउँमा र अमेरिकामा पनि सामाजिक सेवामा लगाउँदै आएको छ । सन् २०१३ मा नेपालकी मृगौला पीडित साबिका थापालाई मृगौला प्रत्यारोपणका लागि सहयोग गरेको थियो । २०१४ मा न्यूयोर्कमा प्रासा तुलाधरलाई फोक्सोको उपचारका लागि सहयोग गरेको थियो । फोक्सोको बिरामी तुलाधरको छ महिना अघि नै मृत्यु भइसकेको छ । एनआरएनमा उठेका महिला उम्मेद्धारको अन्तरक्रिया, गोर्खाल्याण्ड आन्दोलनका पीडितलाई राहत पु¥याउन सहयोग गरेको आयोजक समुहले जनाएको छ ।

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार