10-Aug-2020 | २६ श्रावण २०७७, सोमबार

विदेशमा अलपत्र नेपालीलाई चार चरणमा भित्राइने

६ जेष्ठ २०७७, मंगलवार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


काठमाडौं । कोरोना भाइरसको महामारीका बीच सरकारले विदेशमा अलपत्र नेपालीलाई फर्काउने भएको छ । सोमबार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले नेपालीलाई घर फर्काउने, तर यसका लागि चरणवद्द रुपमा काम गर्ने निर्णय गरेको हो ।

परराष्ट्र मन्त्रालयका अनुसार सात वटै प्रदेशमा वडा तहसम्म सुरक्षित क्वारेन्टाइन बनाएर बिदेशमा रहेका नेपालीलाई स्वदेश फर्काउने निर्णय भएको छ ।

मन्त्रालयका अनुसारको सिलसिलामा विदेश पुगेका, गर्भवती, नेपालमा आफन्तको निधन भएका नेपालीलाई पहिलो प्राथमिकताका साथ स्वदेश फर्काइने भएको छ । दोस्रो प्राथमिकतामा भने टिकट लिएर काम छोडेर बसेका तर हवाई टिकट लिएर पनि उडान रद्द भएर आउन नपाएका नेपालीलाई स्वदेश ल्याउने निर्णय सरकारले गरेको हो ।

काम गुमाए पनि कम्पनीमा बस्ने सुबिधा पाइरहेकालाइ तेस्रो चरण र कुनै समस्या नभए पनि नेपाल आउन चाहने नेपालीलाई घर फर्काउने गरि प्राथमिकता तोकिने भएको छ।

पहिलो चरणमा खाडी राष्ट्र र मलेसियाबाहेक बंगलादेशका विद्यार्थी, साइप्रसमा समस्या परेका विद्यार्थी तथा बिनाभिसा रहेकालाई प्राथमिकता दिने तयारी गरेको बताइएको छ । कुवेत र यूएईले तत्काल फर्काउने भनेर राखेका नेपालीलाई पनि घर ल्याइने भएको छ ।

महामारीसङ्गै करिब २० लाख नेपाली भारत र तेस्रो मुलुकबाट घर फर्कने अनुमान छ । यसको व्यवस्थापन सरकारका लागि सबैभन्दा चुनौतीपूर्ण अवस्था हो ।

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार