10-Aug-2020 | २६ श्रावण २०७७, सोमबार

यी किशोरीले खिचेकी थिईन जर्ज फ्लोएड मृत्‍युको संसार हल्लाउने भिडियो

३० जेष्ठ २०७७, शुक्रबार ०   बिचार / प्रतिक्रिया


न्युयोर्क     

१७ वर्षीय डार्नेला फ्रिजर गत मेई २५ तारिख मेमोरियल डेका दिन मिनियापोलिसस्थित एक पसलमा खाजा किन्न आफ्नो ९ बर्षीया भतिजीलाई लिएर बाटोमा हिंड्दै थिईन् ।   त्यतिकैमा उनले चार जना प्रहरी मिलेर एक जना काला मान्छेलाई गाडीबाट बाहिर घिच्याउँदै गरेको देखिन । डार्नेलाले आफ्नो सेल फोन झिकेर भिडियो खिच्न थालिन् ।  भिडियो खिच्दै गर्दा हाई स्कुल पढ्दै गरेकी डार्नेलालाई आफ्नो सेल फोनले जर्ज फ्लोएडको त्रासदीपूर्ण मृत्‍यु भएको उक्त घटनाको सम्पूर्ण विवरण कैद हुन्छ कि हुँदैन भन्ने कुराको एकिन थिएन । जुन भिडियो र फोटोको कारण हाल अमेरिका लगायत विश्वमा नै तहल्का पिटेको छ । त्यो आँफैमा कुनै योजनाबद्ध ढंगले खिचिएको भिडियो थिएन । डार्नेलाले भिडियोको बारेमा आफ्नो वकिल मार्फत अभिब्यक्ति दिं दै उक्त कुरा बताएकी हुन् ।


उनले त्यो संसार हल्लाउने भिडियो खिच्दा न उनलाई त्यो भिडियोको कारण विश्व हल्लाउने अभियानको जन्म हुन्छ भन्ने थाहा थियो, न त उनले चर्चामा आउन कै लागि भिडियो खिचेकी थिइन् । त्यतिबेला उनले प्रहरीसँग सम्वन्धित यति उच्च कोटीको हत्या अभियोगको साक्षी बन्नु पर्नेछ भन्ने अनुमान समेत नगरेको बताउँछन्; वकिल सेथ कोबिन   । “एउटा सामान्य मलमा काम गर्ने १७ वर्षीया किशोरीको हात प्रहरीको त्यो ज्यादतीलाई खिचेर फेसबुकमा पोष्ट गर्ने हिम्मतको लागि नउठेको भए अहिले पनि ती प्रहरी हाम्रै समुदायको सडकमा आतंक मच्चाउँदै हिडिरहेका हुने थिए” भन्छन् वकिल सेथ कोबिन । डार्नेलाका वकिल कोबिनले उनलाई यो पुस्ताको रोजा पार्कको संज्ञा दिएका छन् । फ्लोएड मृत्‍यु प्रकरण पछि डार्नेलाले एक पटक मात्र स्टार ट्रिब्युनलाई सार्वजनिक अभिब्यक्ति दिंदै भनेकी छिन्; ‘मैले जे देखे त्यही कुरा यो विश्वले देख्नु जरुरी थियो । यस्ता घटना हरेक दिन गुपचुपमा घटने गर्दछन्’ ।  

डार्नेलाले खिचेको भिडियोले चर्चा पाएसँगै यस अगाडि उनीसँग कहिल्यै संपर्कमा नआएका दुई महिलाले उनको साहसी कामको प्रशंसा गर्दै गो फण्ड मिमा खोलेको खतामा ५ लाख अमेरिकी डलर जम्मा भै सकेको छ । सहयोगको लागि खोलिएको उक्त खाताको अधिकारिकता पनि पुष्टी भै सकेको वकिल कोबिनले बताएका छन् ।  डार्नेलाको साहसको कदर स्वरुप पाँच लाख डलर संकलन भए पनि सामाजिक संजाल र गो फण्ड मि पेजमा थुप्रै प्रकारका ट्रोल बुली उत्पिडनहरु भै रहेको समेत वकिल कोबिनले बताएका छन् ।

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार