23-Sep-2020 | [nepali_today_date]

अन्ततः यूएई र बहराइनले गरे इजरायलसँग शान्ती सम्झौता, ट्रम्पबाट तारिफ

September 16, 2020 ०   बिचार / प्रतिक्रिया


काठमाडौं । मध्यपूर्वी क्षेत्रमा शान्ती स्थापनार्थ एक महत्वपूर्ण सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको छ । संयूक्त अरब इमिरेट्स र बहराइनले इजरायलसँग शान्ती सम्झौता गरेका छन् । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको मध्यस्थतामा भएको यो सम्झौतालाई राष्ट्रपति ट्रम्पले तारिफ गरेका छन् ।

यी तीन मुलुकबीच एक आपसमा सम्बन्ध सामान्य बनाउने गरी ऐतिहासिक सम्झौता भएको हो । सम्झौतापछि टुईटरमार्फत राष्ट्रपति ट्रम्पले नयाँ मध्यपूर्वको सुरूवातको संज्ञा दिएका छन् । उनले तीन वटै मुलुकलाई बधाई समेत दिएका छन् । दशकौंको विभाजन र संघर्षपछि एउटा नयाँ मध्यपूर्वको सुरूवात गरेको उनको भनाई छ ।

सम्झौता अनुसार अब इजरायल, युएई र बहराइन एकअर्को मुलुकमा दूतावास खोल्न र राजदूत नियूक्त गर्न सहमत भएका छन् । सम्झौता कार्यक्रम मंगलबार ह्वाइटहाउसमा भएको हो । यो सम्झौताप्रति प्यालेस्टाइनको भने असहमति रहेको छ । प्यालेस्टान खाडी मुलुकहरुले आफुलाई धोका दिएको रुपमा यो सम्झौतालाई लिन्छ ।

उसको माग इजरायलसँगको विवाद समाधान नभएसम्म खाडी मलुकले इजरायललाई माफी दिन नहुने छ । यो सम्झौताका लागि राष्ट्रपति ट्रम्पको भूमिका महत्वपूर्ण छ । उनले गत जनवरीमा मध्यपूर्व शान्ति योजना ल्याएका थिए । जसमा तीन मुलुकीच शान्ती सम्झौता गर्ने उल्लेख थियो । नजिकिएको निर्वाचनलाई ट्रम्पले एक हतियारका रुपमा शान्ती सम्झौतालाई उपयोग गर्नेछन् । एजेन्सी

Loading...

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार